Anasayfa

Hacamat Tedavisi

Anasayfa Tedavisi

Hacamat Tedavisi

Hacamat, özel hijyen koşulları, hassasiyet ve uzmanlık isteyen bir tedavi yöntemidir. Bu konuda Aura Klinik, uzman kadrosu ve steril ortamları ile sizlerin hizmetindedir.

Hacamat Nedir?

Sağlığı muhafaza etmek ve hastalıklardan kurtulmak amacıyla ölü hücrelerin ve vücuda zararlı diğer atık/artık maddelerinin çoğunlukla toplandığı belli başlı noktalardaki tıkanıklığı açma ve damarlardan kirli kanın vakumlanarak alınması işlemine Hacamat (Hıcamat) adı verilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünnetlerinden olan hacamat, kandaki toksinleri ve reaktif oksijen radikallerini temizleyerek bir nevi detoksifikasyon (zehirsizleştirme) işlemi sağlamaktadır. Çok eski zamandan beri uygulandığı ve doğal bir şifa kaynağı olduğu bilinmekle beraber, günümüzde de önemini yeniden kazanmaya başlamıştır. Özellikle aşırı ve karışık yemek, hazır gıdalardan beslenmek ve kimyasal ürünlerin kullanımının artması hacamata olan ihtiyacı arttırmaktadır.

Hacamat kan verme işlemi olarak anlaşılmamalıdır.

Kan verme işleminde temiz kan vücuttan çıkmış olur. Fakat hacamat yönteminde kirli kanın vücuttan uzaklaştırılması sağlanır. Bu sayede vücuttaki temiz kanın oranı artar. Bu durum hücre, doku ve organlara temiz kanın daha fazla ulaşmasına ve buraların daha rahat beslenmesine ayrıca bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi gibi olumlu neticelere fırsat verir. İki omzunun arasından ve boynunun iki tarafından hacamat yaptırdığı bilinen Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şiddetle tavsiye ettiği ve birçok hadis-i şerifinde yer alan hacamat, pek çok hastalıkta primer (birincil) veya destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ağrılara, sinirsel ve psikolojik rahatsızlıklara, karaciğer ve dalak problemlerine, dolaşım sistemi bozuklukları gibi pek çok hastalık için tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak sağlık için çok yararlı bir yöntem olduğu ortaya çıkmaktadır.

Hacamatın Faydaları

Hacamatın saymakla bitmeyecek sayıda faydaları bulunmaktadır. En başta “Ameller, niyetlere göredir” ayeti gereğince, Peygamber Efendimizin sünneti olması hasebiyle sünnet sevabı alınabilecektir. Diğer bazı faydaları ise şu şekildedir.

 • Bazı Kalp hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Hepatit B ve bazı böbrek rahatsızlıkları için etkilidir.
 • Yüksek tansiyon problemlerini geçirir ve tansiyonu dengeler.
 • Yüksek tansiyon problemlerini geçirir ve tansiyonu dengeler.
 • Kronik baş ağrısı, acı veren migren ve sinüzit hastalıklarını tedavi eder
 • Belli başlı deri hastalıkları, sedef, kaşıntı ve sivilce ile varis tedavileri için önerilmektedir
 • Çocuklarda altını ıslatma ile sürekli el veya ayak üşüme problemlerinde kullanılan bir tedavidir
 • Unutkanlık, alzheimer, hafıza problemleri, zihinsel depresyon ve konsantrasyon sıkıntılarını önler.
 • Sürekli uyku hali, kronik yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırarak dinçlik sağlar.
 • Karaciğer rahatsızlıkları ile gut, guatr, astım ve nefes darlığı ile bronşit gibi hastalıklarda etkili bir yöntemdir
 • Metabolizmanın yavaşlayarak hızlı kilo almaya neden olan hormonal rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabilir.
 • Romatizma hastalıkları, iltihaplı eklem romatizması, kemik erimesi, kireçlenme ve mantar tedavisinde güzel sonuçlar alınabilir.
 • Vücutta oluşan demir ve vitamin eksiklikleri ile kandaki yağlanmayı düzenler; yüksek şeker ve yüksek kolesterolü dengeler.
 • Yukarıda sayılanlar uzmanlar tarafından bildirilen ve hastalardan aktarılmış olan hacamat faydalarından bazılarıdır. Hiçbir yan etkisi olmayan hacamat, ehil ve uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde faydalı olma ihtimali yüksektir.