Anasayfa

Masaj Çeşitleri

Anasayfa Tedaviler

MASAJ ÇESITLERİ ve TEKNİKLERİ

Masaj kelime anlamı, vücutta bulunan yumuşak dokuları mekanik olarak işlemden geçirerek, düzenli bir şekilde değişimler meydan getirip vücutta fizyolojik, sinirsel ve psikolojik etkiler oluşturma durumu olarak tanımlanabilir.

Klasik Masaj

Klasik masaj, 5.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kadim uygarlıklar tarafından bilinmektedir. Özellikle Hint, Çin, Grek ve Mısır uygarlıkları tarafından farklı amaçlarla kullanılmıştır. Masaj kelimesi; Arapça dokunma manasındaki “mass” ve Yunanca yoğurma manasındaki “massein” kelimelerinden gelmiştir. Masaj kelime anlamı, vücutta bulunan yumuşak dokuları mekanik olarak işlemden geçirerek, düzenli bir şekilde değişimler meydan getirip vücutta fizyolojik, sinirsel ve psikolojik etkiler oluşturma durumu olarak tanımlanabilir. Masaj birçok alet ve ek teknikle yapılabilir. Klasik masajın temelini el hareketleri ile yapılan teknikler oluşturur. Bu teknikler; sıvazlama, yoğurma, friksiyon, darbeleme ve titreşim olmak üzere alt bölümlerden oluşmaktadır. Klasik Masaj uygulaması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı ilkeler vardır. Bunlara uyulması çok önem arz etmektedir Bunlar: 1. Masaj kalbe yönüne doğru ve kas liflerinin yönünde yapılmalıdır. 2. Kas grupları ayrı ayrı gözetilerek yapılmalıdır. 3. Masaj uygulamaları ritmik olarak devam etmelidir. Detaylı bilgiler ve doğru uygulamalar için bizi arayabilirsiniz.

Medical/Sport Masajı

Sportif aktiviteler esnasında, aktivite öncesi veya sonrasında yaralanmaları azaltmak, kas iskelet sistemini korumak, yaralanma sonrasında hasarı ve acıyı en aza indirmek amacıyla hızlı ve sınırlı olarak yapılan bir masajdır.

Spor masajının klasik masajdan ayıran en önemli fark; ritim, zaman ve uygulanan basınç noktalarının değişik miktarlarda olmasıdır. Bu masaj türünde daha çok uyarıcı masaj hareketleri yapılmakta ve sporun türüne göre uygulama bölgeleri ve şekli değişmektedir. Bu masajla kas gerilmesi önlenir, tedavi süresi kısalır, gerilim ve huzursuzluk azalır, sinir ve kaslardaki acı hissi hafifler, kasın eski haline dönmesi kolaylaşır.Masaj sonrası etkilerde sporcuların ruhsal olarak gerginliklerinin azaldığı, pasif olanların aktifleştikleri ve reaksiyon zamanlarını kısalttıkları, kan dolaşımını hareketlendirerek organlar arasındaki fonksiyonel ilişkiyi düzenledikleri görülmektedir. Aura Klinik tarafından işinin ehli uzmanlarımız ile görüşerek detayları öğrenebilir, tüm soru ve sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz.

Masaj Çeşitleri

Aura Kliniği bünyesinde uygulanan masaj türleri: Klasik Masaj, Medical / Sport Masajı, Anti-Stress Masajı, Refleksoloji, Sıcak Volkanik Tas Masajı, Ayurveda Masajı, Thai Masajı, Bali Masajı, Baş – Boyun - Omuz Masajı, Lokal Masajlar, Shiatsu Masajı, Holistik Mental Masajıdır. Bunun yanı sıra kliniğimizde uygulamadığımız daha pek çok masaj çeşidi de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak farklı kültürlerden miras kalan İsveç (Klasik) Masajı, Thai Masajı, Derin Doku Masajı, Aromaterapi, Spor Masajı, Anti Selülit Masajı, Lenf Drenaj, Bölgesel Masajlar, Boyun ve Sırt Masajı, Acupressure, Ayurvedik Masaj, Chavutti Thirumal, Hint Baş Masajı, Lomi Lomi Hawai Masajı, Shiatsu, Bali Masajı, Tantra Masajı, Tayland Masajı, Tay Yoga Masajı, Tui Na, Genel Masaj, Anti Stres Masajı, Lenfdrenaj Masajı, Yüz Masajı, Medikal Masaj, Hamile Masajı, Türk Hamamı Masajı, Hamam Kürü, Kleopatra Masajı (yosun ile), Sultan Masaj (kil ile), Aloe Vera Masajı, Mandara Masajı, Nefertiti Masajı, Şarap Terapisi, Çikolata Terapisi, Kahve Peeling ve Kahve Aroma, Küba Masajı, Geleneksel Roma Masajı, Altın Terapi, Watsu, Sıcak Taş Masajı, gibi pek çok masaj çeşidini sıralayabiliriz.